موارد مصرف اسید فرمیک

اجازه دهید ابتدا بفهمیم اسید چیست. اسید یک ترکیب شیمیایی است که یون های H + را در یک محلول آبی آزاد می کند. ما می توانیم ماهیت اسیدی یا بازی یک ترکیب را با استفاده از نشانگر اسید-باز یا کاغذ تورنسل آزمایش کنیم. اسید فرمیک در گروه اسید کربوکسیلیک قرار می گیرد. به صورت HCOOH نوشته می شود و اسید فرمیک اولین عضو گروه کربوکسیلیک اسید است. اسید فرمیک به نام متانوئیک اسید نیز شناخته می شود. برای توصیف جزئیات، فرمول اسید فرمیک شامل 2 اتم اکسیژن، یک اتم کربن و 2 اتم هیدروژن است. اسید فرمیک مایعی بی رنگ و گازدار است. همچنین بوی تند و تند دارد. اسید فرمیک به عنوان یک عامل نگهدارنده و ضد باکتری استفاده می شود، همچنین در ساخت چرم و لاستیک مفید است. به عنوان کنه کش توسط زنبورداران مفید است.

اسید فرمیک

خواص اسید فرمیک (اسید متانوئیک)

HCOOH فرمول شیمیایی اسید فرمیک است. نام دیگر اسید فرمیک یا متانوئیک اسید، اسید فرمیلیک و اسید آمینیک است.
وزن مولکولی اسید فرمیک 46025 گرم مول است.
چگالی اسید فرمیک 1.220 گرم در لیتر است.
نقطه ذوب و نقطه جوش آن به ترتیب 8.4∘C و 100.8∘C است.
دارای یک واحد پیوند کووالانسی و دو پیوند هیدروژنی، یک گیرنده.
می‌توانیم حلالیت آن را قابل اختلاط با آب تعریف کنیم و پیچیدگی آن 10.3 است. همچنین با استون، اتر، متانول، اتانول و اتیل استات قابل اختلاط است. اما در بنزن، تولوئن و زایلن اسید فرمیک تا حدی محلول است. اسید فرمیک به طور طبیعی در زنبورها، مورچه ها و حشرات وجود دارد.
اگرچه به عنوان حلال مورد استفاده قرار نمی گیرد، اما نمونه ای از حلال پروتیک با اسیدیته بالا است.
اسید فرمیک خورنده و حساس کننده پوست است. گاهی اوقات فرمت سدیم به طور ملایم چشم را تحریک می کند.
اسید فرمیک زمانی که کلرید جیوه را به کلرید جیوه تبدیل می کند، یک رسوب سفید تشکیل می دهد. هنگامی که با پنتاکلرید فسفریک واکنش می دهد، کلرید هیدروژن، فرمیل کلرید، کلرید فسفریل را تشکیل می دهد.
به نظر می رسد اسید فرمیک یک ماده شیمیایی ناخوشایند است که در برخی از گونه های مورچه ها، سم و حتی از ترشحات گزنه ها یافت می شود.
در غلظت های بالا می تواند بسیار مضر باشد اما از طرف دیگر در غلظت های پایین بسیار موثر است.
این ماده به دلیل خواص ضد باکتریایی آن به عنوان نگهدارنده مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.

موارد استفاده از اسید فرمیک

اسید فرمیک به عنوان مخلوط با اسید سیتریک استفاده می شود زیرا اگر به تنهایی استفاده شود قادر به حذف رسوبات اکسید آهن نیست.
یکی از زمینه هایی که اسید فرمیک در آن مفید است، مواد شیمیایی صنعتی موجود در اسیدهای مونو کربوکسیلیک اشباع است.
اسید فرمیک به عنوان یک عامل کاهنده برای کاهش دی کرومات پتاسیم و سدیم بسیار مفید است.
در صنایع دباغی و رنگرزی استفاده می شود، اما سایر دارایی های رقیب ارزان تر هستند و بنابراین اسید فرمیک کمتر مورد استفاده قرار می گیرد یا در موارد معدودی که دارای مزایای خاصی است.
اسید فرمیک دارای خواص ضد باکتریایی است، در نتیجه اسید فرمیک در صنعت کشاورزی کاربرد بسیار بالایی دارد.
این به عنوان یک آفت کش بسیار شناخته شده است و برای جلوگیری از مستعد شدن محصولات کشاورزی به حملات انواع مختلف آفات مفید است.
اسید فرمیک یک اسید قوی است
اولاً، اسید قوی اسیدی است که به طور کامل در یک محلول آبی جدا می شود. در حالی که یک اسید ضعیف تا حدی در یک محلول آبی تجزیه می شود. از این رو با این خاصیت می توان گفت که اسید فرمیک اسید ضعیفی است و به طور طبیعی در نیش زنبورها و مورچه ها وجود دارد. اسید فرمیک نیز می تواند از تقطیر مورچه ها تشکیل شود.

سوالات متداول در مورد اسید فرمیک

Q.1. چگونه می توانیم اسید فرمیک را خنثی کنیم؟

پاسخ. جوش شیرین برای خنثی سازی اسید فرمیک مفید است. اگر مقداری اسید فرمیک روی پوست یا بتن خود بنویسیم، می‌توانیم از خمیر غلیظی از آب بی کربنات سدیم برای خنثی کردن آن استفاده کنیم.

Q.2. کدام اسید فرمیک اسیدی تر است یا استیک؟

پاسخ. اسید فرمیک قوی تر از اسید استیک است زیرا از گروهی از الکترون ها تشکیل نشده است. گروه متیل یک گروه اهداکننده الکترون است که بار منفی باز مزدوج را ناپایدار می کند، این نیز یکی از دلایلی است که اسید استیک کمتر از اسید فرمیک است.

Q.3. ساختار لوئیس اسید فرمیک چیست؟

پاسخ. ساختار لوئیس به صورت تصویری تمام جفت ها و پیوندهای تنها را نشان می دهد. این یک تصویر واضح از ترکیب ارائه می دهد. ساختار لوئیس اسید فرمیک از 5 جفت پیوند و 4 جفت تنها تشکیل شده است. اسید از نظر شیمیایی پایدار است. روی هر اکسیژن 2 جفت تنها وجود دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *