PH قهوه چقدر است؟

pH چیست؟

pH معیاری از اسیدیته یا قلیایی بودن یک محلول است. در مقیاس 0 تا 14 اندازه گیری می شود که 0 اسیدی ترین و 14 قلیایی ترین است. pH محلول با غلظت یون هیدروژن در محلول تعیین می شود.

pH قهوه چقدر است؟

PH قهوه بسته به نوع قهوه و روش دم کردن مورد استفاده متفاوت است. به طور کلی، pH قهوه دم شده از 4.85 تا 5.13 متغیر است که کمی اسیدی است. قهوه دم سرد تمایل به pH کمی بالاتر دارد که از 5.37 تا 5.91 متغیر است.

pH قهوه چگونه بر طعم آن تأثیر می گذارد؟

pH قهوه می تواند بر طعم آن تأثیر بگذارد. قهوه ای که بیش از حد اسیدی باشد می تواند طعم ترش یا تلخ داشته باشد، در حالی که قهوه ای که خیلی قلیایی باشد می تواند طعمی صاف یا کدر داشته باشد. pH ایده آل برای قهوه بین 4.85 و 5.13 است، زیرا این محدوده طعم متعادلی را ایجاد می کند.

چه عواملی بر PH قهوه تأثیر می‌گذارند؟

عوامل متعددی می‌توانند بر pH قهوه تأثیر بگذارند، از جمله نوع دانه‌های قهوه مورد استفاده، روش دم کردن و آب مورد استفاده برای دم کردن.

نوع دانه های قهوه

نوع دانه های قهوه مورد استفاده می تواند بر PH قهوه دم شده تاثیر بگذارد. دانه های عربیکا نسبت به دانه های روبوستا pH کمتری دارند و قهوه برشته تیره PH کمتری نسبت به قهوه برشته شده روشن دارد.

روش دم کردن

روش دم کردن مورد استفاده نیز می تواند بر PH قهوه دم شده تاثیر بگذارد. به طور کلی، هر چه مدت زمان دم کشیدن قهوه بیشتر باشد، pH آن کمتر خواهد بود. به عنوان مثال، اسپرسو دارای pH کمتری نسبت به قهوه قطره ای است.

آب مورد استفاده برای دم کردن

آب مورد استفاده برای دم کردن نیز می تواند بر PH قهوه دم شده تاثیر بگذارد. آب سخت که محتوای مواد معدنی بیشتری دارد، می تواند قهوه ای با PH بالاتر از آب نرم تولید کند.

نحوه تنظیم pH قهوه

اگر PH قهوه خیلی بالا یا خیلی کم باشد، می توان آن را با تغییر نوع دانه های قهوه استفاده شده، روش دم کردن یا آب مورد استفاده برای دم کردن تنظیم کرد. به عنوان مثال، اگر PH خیلی بالا باشد، می توان از کباب تیره تر یا زمان دم کشیدن کوتاه تر استفاده کرد. اگر PH خیلی پایین باشد، می توان از کباب سبک تر یا زمان دم کشیدن طولانی تری استفاده کرد.

نتیجه گیری

PH قهوه بسته به نوع دانه قهوه مورد استفاده، روش دم کردن و آب مصرفی برای دم کردن می تواند متفاوت باشد. به طور کلی، pH ایده آل برای قهوه بین 4.85 و 5.13 است، زیرا این محدوده طعم متعادلی را ایجاد می کند. اگر PH قهوه خیلی بالا یا خیلی کم باشد، می توان آن را با تغییر نوع دانه های قهوه استفاده شده، روش دم کردن یا آب مصرفی برای دم کردن تنظیم کرد.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *