8 نوع پیکان در شیمی آلی توضیح داده شده – استاد شیمی آلی

تا آنجا که من می دانم، 8 نوع مختلف از پیکان در شیمی آلی وجود دارد. در اینجا یک راهنمای کوچک برای آنها آورده شده است.

1. فلش رو به جلو، که به عنوان “پیکان واکنش” شناخته می شود. هدف این فلش نشان دادن عمل است. اکنون، “BH3، سپس NaOH/H2O2” ممکن است دقیقاً شبیه ایده شما از “عمل” نباشد، اما خود را در موقعیت آلکن قرار دهید – پیوند دوگانه برای تشکیل پیوندهای جدید به بور و هیدروژن از هم جدا می شود و سپس با افزودن H2O2، پیوند به بور با یک پیوند به اکسیژن جایگزین می شود. این یک روز بسیار پر حادثه در زندگی یک آلکن است.

هیچ قانون سخت و سریعی در مورد اینکه چه چیزی قرار است بالاتر یا پایین تر از فلش باشد وجود ندارد، اگرچه معرف ها تمایل به بالا رفتن و حلال ها تمایل به پایین رفتن دارند. اغلب دنباله‌ای از واکنش‌ها را می‌بینید که روی پیکان قرار می‌گیرند و با شماره‌های “1)، 2)، 3)، و غیره شماره‌گذاری شده‌اند. اینها نشان‌دهنده مراحل جداگانه‌ای هستند که اغلب می‌توانند با فلش‌های جداگانه نشان داده شوند، اما در اینجا به صورت سری قرار می‌گیرند. روی فلش برای صرفه جویی در فضا.

فلش های رو به جلو در شیمی آلی و فلش های تعادل

2. فلش تعادل. این واکنشی را نشان می دهد که برگشت پذیر است، معمولاً در زمینه ای که برگشت پذیری برجسته می شود (مانند مکانیزم واکنش). برای برجسته کردن بیشتر موقعیت یک تعادل، ممکن است گاهی اوقات یکی از فلش ها طولانی تر از دیگری باشد، که نشان می دهد تعادل به نفع مواد اولیه یا محصولات است.

3. فلش رزونانس. نباید با فلش تعادل اشتباه شود، این فلش دو سر دو (یا چند) گونه را نشان می دهد که ساختارهای تشدید یکدیگر هستند. که این است که بگوییم آنها در آرایش الکترون هایشان متفاوت هستند و نه چیز دیگر. اگرچه این یک بحث جداگانه است، اما توجه به این نکته مهم است که مولکول *نه* بین این اشکال به عقب و جلو حرکت کنید، اما در عوض “تصویر واقعی” مولکول ترکیبی یا ترکیبی از این ساختارها است.

پیکان-رزونانس-در-شیمی-آلی-و-پیکان-واکنش-بریده

4. پیکان چین دار. این اغلب برای نشان دادن یک تحول نظری یا نظری استفاده می شود، جایی که ممکن است شرایط هنوز کشف نشده باشد. متناوباً در یک موقعیت آزمایشی، روشی برای به تصویر کشیدن بصری این سؤال است، “چگونه این کار را انجام می دهید؟”

5. پیکان منحنی (دو سر). فرمالیسم پیکان منحنی ابزار مهمی است که کل کتاب‌ها به آن اختصاص داده شده است (به عنوان مثال، من به شدت توصیه می‌کنم «پیکان فشار در شیمی آلی» نوشته دانیل لوی را بررسی کنید). نقطه فلش منحنی و دو سر نشان دادن حرکت یک جفت الکترون است. آنها از دم شروع می شوند و به سر ختم می شوند. برای پیگیری نحوه عملکرد مکانیسم ها بسیار مهم است. به خودی خود مستحق یک سری پست است.

-پیکان-منحنی-در-شیمی-آلی-و-تک-تیر خاردار

6. پیکان منحنی (تک سر). فلش تک سر (یا “تک خاردار”) حرکت یک الکترون را نشان می دهد. به ویژه در بحث مکانیسم های شیمی رادیکال مفید است. از همه جهات دیگر با فلش دو سر یکسان است.

7. پیکان شکسته. از این برای نشان دادن واکنش‌هایی استفاده می‌شود که کار نمی‌کنند: مثلاً فلوئور یک گروه ترک بد در جایگزین‌های نوکلئوفیلی است. و قطعاً کینین را نمی توان از اکسیداسیون آنیلین سنتز کرد.

پیکان-شکسته-در-شیمی-آلی-نمایش-واکنش-ناموفق-و-رتروسنتز-پیکان

8. پیکان Retrosynthesis. فلش باز در اینجا به خودی خود یک “واکنش” را نشان نمی دهد، بلکه بیشتر یک تمرین ذهنی است. منظور از پیکان رتروسنتتیک، فرآیند تجزیه یک مولکول پیچیده به مواد اولیه ساده‌تر است. این به عنوان یک وسیله برنامه ریزی برای برجسته کردن استراتژی کلیدی مورد استفاده برای ساخت یک مولکول مفید است.

این لیست امیدوار است به رفع ابهام از برخی از فلش هایی که در شیمی آلی با آنها برخورد می کنید کمک کند، اگرچه باید اعتراف کنم که آنها در درک نمودارهایی مانند این خیلی مفید نیستند. اگر کسی می تواند توضیح دهد که خط چین در اینجا به چه معناست، ممنون می شوم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *